tel. 58 682 72 89
gops@gopskolbudy.pl
tel. 58 682 72 89
fax. 58 692 09 92
Adres e-mail:
gops@gopskolbudy.pl
83-050 Kolbudy
ul. Staromłyńska 1
Door to door
Gminny Osrodek Pomocy Społecznej w Kolbudach realizuje projekt pt. "Usługi indywidualnego transportu door-to-door oraz poprawa dostępności architektonicznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych” realizowany jest w ramach Osi priorytetowej II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji w ramach Działania 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020. Okres realizacji projektu to 01.01.2021r. do 30.09.2022r.
Aktualnie, od 01.10.2022 do 30.10.2023r. projekt realizowany jest w okresie trwałości.
Przypominamy, iż jest to usługa bezpłatnego transportu dedykowana pełnoletnim mieszkańcom gminy, którzy mają trudności w samodzielnym przemieszczaniu się ze względu na ograniczoną sprawność. Osoby uprawnione mogą korzystać z pojazdu dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Usługa realizowana jest w systemie „door-to-door”, czyli od drzwi do drzwi. Kierowca lub opiekun zapewniają pomoc w wyjściu ze wskazanego przez mieszkańca miejsca i dotarciu do punktu docelowego wyznaczonego przez użytkownika.
Użytkownikami (odbiorcami wsparcia) mogą być wyłącznie osoby uprawnione do korzystania z usługi „door-to-door”, które złożą określoną regulaminem deklarację.
Z usługi skorzystać mogą osoby, które mają trudności w samodzielnym przemieszczaniu się np. ze względu na ograniczoną sprawność (w tym: poruszające się na wózku inwalidzkim, poruszające się o kulach, niewidome czy słabowidzące).
Zgłoszenia od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 pod numerem telefonu 519 633 374. Dopuszcza się także możliwość zgłoszenia na wykonanie usługi „door-to-door” w formie pisemnej przekazanej do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kolbudach.
W jakich sytuacjach możemy skorzystać z przewozu
Cel przejazdu w ramach usługi „door-to-door” powinien być powiązany z aktywizacją społeczno-zawodową osób z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności oraz zwiększeniem dostępu do usług aktywnej integracji o charakterze:
społecznym, których celem jest nabycie, przywrócenie lub wzmocnienie kompetencji społecznych, zaradności, samodzielności i aktywności społecznej,
zawodowym, których celem jest pomoc w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru lub zmiany zawodu, wyposażenie w kompetencje i kwalifikacje zawodowe oraz umiejętności pożądane na rynku pracy, pomoc w utrzymaniu zatrudnienia;
edukacyjnym, których celem jest wzrost poziomu wykształcenia, dostosowanie wykształcenia do potrzeb rynku pracy;
zdrowotnym, których celem jest wyeliminowanie lub złagodzenie barier zdrowotnych utrudniających funkcjonowanie w społeczeństwie lub powodujących oddalenie od rynku pracy.
WAŻNE!
Usługa nie pełni funkcji transportu medycznego i w związku z tym nie jest świadczona dla osób wymagających przewozu w pozycji leżącej.
Usługa transportowa „door-to door” jest świadczona nieodpłatnie na rzecz użytkowników w okresie od 01.10.2022r. do 30.10.2023r.
Pisemna deklaracja - co najmniej dwa dni wcześniej - osoba uprawniona zobowiązana jest do złożenia pisemnej deklaracji przystąpienia (formularz do pobrania pod tekstem).
Przewozy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00.
Przyjęcie zgłoszenia do realizacji usługi „door-to-door” zostanie potwierdzone za pośrednictwem sms lub telefonicznie.
Rezygnacja z usługi transportu
W dniu poprzedzającym realizację usługi nie skutkuje żadnymi konsekwencjami finansowymi.
W przypadku rezygnacji z usługi „door-to-door” w momencie przybycia pojazdu na wskazane w zgłoszeniu miejsce lub skorzystania przez osobę nieuprawnioną, osoba taka poniesie konsekwencje finansowe zgodnie z art.4 pkt 15.
Projekt „Usługa indywidualnego transportu door-to-door na terenie Gminy Kolbudy” jest wdrażany w ramach projektu pn. Usługi indywidualnego transportu door-to door oraz poprawa dostępności architektonicznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 2.8 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) na lata 2014-2020.
Koszt projektu wynosi ponad 551 204,00 złotych i jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w wysokości 84,28% tj. 464 554,73 zł.
Program „Opieka wytchnieniowa” - edycja 2023
Gmina Kolbudy informuje, że na realizację programu „Opieka wytchnieniowa” - edycja 2023 pozyskała dofinansowanie w wysokości 67 532,49 zł ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Program skierowany jest do członków rodzin lub opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także nad osobami dorosłymi ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub równoważnego.
Celem programu w odniesieniu do członków rodziny lub opiekunów osób niepełnosprawnych, jest ich czasowe odciążenie od codziennych obowiązków związanych ze sprawowaniem opieki, zapewnienie im czasu na odpoczynek i regenerację.
W ramach opieki wytchnieniowej opiekun wspiera uczestnika programu w szczególności w:
a) czynnościach samoobsługowych,
b) czynnościach pielęgnacyjnych,
c) w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról społecznych,
d) w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania,
e) w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Usługi opieki wytchnieniowej świadczone są w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej.
Karta zgłoszenia wraz z kserokopią aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności, kartą oceny stanu dziecka/ osoby niepełnosprawnej wg zmodyfikowanej skali FIM oraz klauzulą informacyjną RODO przyjmowane są w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kolbudach, ul. Staromłyńska 1. O zakwalifikowaniu do Programu decyduje wynik pomiaru ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu oraz zakresu niezbędnego wsparcia, które dokonywane są na podstawie danych zawartych w Karcie pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny - Skali FIM (stanowiącej załącznik nr 6 do Programu), którą wypełnia lekarz rodzinny/lekarz rehabilitacji medycznej/ fizjoterapeuta/pielęgniarka. Jeśli wynik takiego badania wyniesie od 18 do 75 punktów (wg zmodyfikowanej punktacji), wówczas usługa opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności powinna trafić do członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad taką osobą niepełnosprawną.
Osoby zakwalifikowane do Programu otrzymają stosowną informację. Osoby spełniające kryteria udziału w Programie, a nie zakwalifikowane do programu z uwagi na wyczerpany limit miejsc zostaną wpisane na listę rezerwową.
Członek rodziny lub opiekun sprawujący bezpośrednią opiekę nad dzieckiem/osobą niepełnosprawną nie ponosi odpłatności za usługę przyznaną w ramach programu.
Przyznając usługę oraz ilość godzin w ramach opieki wytchnieniowej GOPS bierze pod uwagę osobistą sytuację osoby niepełnosprawnej, z uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności Uczestnika Programu. Limit godzin przysługujących na jednego Uczestnika zgodnie z zapisami Programu wynosi nie więcej niż: 240 godzin rocznie.
Realizacja programu zostanie rozpoczęta po otrzymaniu środków z Funduszu Solidarnościowego.
Szczegółowe informacje na temat Programu można uzyskać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kolbudach ul. Staromłyńska 1 tel. 058 682-72-89 wew.10 i 11
„Opieka wytchnieniowa” - edycja 2023
DOFINANSOWANIE - 67 532,49 ZŁ
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU CELOWEGO FUNDUSZ SOLIDARNOŚCIOWY
Gmina Kolbudy będzie realizowała resortowy Program Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023
Celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
Działania podejmowane w ramach Programu mają na celu:
Program Opieka wytchnieniowa w szczególności polega na pomocy w:
W Gminie Kolbudy program będzie realizowany w formie świadczenia usługi opieki wytchnieniowej.
Uczestnicy Programu nie ponoszą opłat za usługi świadczone w ramach programu.
Szczegółowe informacje na temat w/w Programu można uzyskać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kolbudach lub pod numerem telefonu 58 682 72 89 w dniach i godzinach pracy Ośrodka.
W Centrum Integracji Społecznej zadbamy o rozwój osobisty, pomożemy poradzić sobie z trudnościami w znalezieniu pracy, a także podnieść kwalifikacje zawodowe i rozwiązać problemy osobiste.
Wsparcie, wysłuchanie, pomaganie!
Korzyści dla Ciebie:
Jak stać się Uczestnikiem?
Wniosek o przyjęcie kandydata do CIS, skierowany przez pracownika socjalnego OPS
Kontakt pracownika CIS z kandydatem i umówienie na rozmowę rekrutacyjną
Rozmowa rekrutacyjna z pracownikami CIS: pracownikiem socjalnym, psychologiem, doradą zawodowym
Decyzja o przyjęciu kandydata. Potwierdzenie wyboru warsztatu.
Skierowanie na badanie Medycyny Pracy. Wykonanie badań przez kandydata.
Podpisanie indywidualnego Programu Zatrudnienia Socjalnego (IPZS) i przyjęcie kandydata na okres próbny.
Kto nie może zostać uczestnikiem CIS?
Skontaktuj się:
Centrum Integracji Społecznej
Ul. Obrońców Westerplatte 5
83-000 Pruszcz Gdański
tel. 504 943 909
cispruszczgdanski@ab.org.pl
Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 – 15:00
Program osłonowy „Korpus Wsparcia Seniorów”
Na terenie Gminy Kolbudy realizowany jest program osłonowy „Korpus Wsparcia Seniorów”, skierowany do osób w wieku 65 lat i więcej, którzy mieszkają samotnie lub wymagają wsparcia, a stan ich zdrowia nie pozwala na samodzielne funkcjonowanie.
Program poprzez wykorzystanie nowych technologii (opaski medycznej połączonej z centralą teleopieki) – daje możliwość monitorowania samopoczucia osób starszych. Dzięki temu mogą oni czuć się bezpieczniej, a w razie potrzeby szybko powiadomić służby ratunkowe o kryzysowej dla nich sytuacji.
Opaska bezpieczeństwa, którą w ramach programu otrzymuje senior, jest prosta w obsłudze. Wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą. W zależności od sytuacji dyspozytor może udzielić wsparcia emocjonalnego, poprosić o interwencję osoby z otoczenia seniora , a także wezwać służby ratunkowe. Ponadto opaska może być wyposażona w lokalizator GPS, a także detektor upadku oraz funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).
Program realizowany będzie do 31 grudnia 2023 r.
Program osłonowy jest kontynuacją i uzupełnieniem działań Gminy Kolbudy w obszarze „opieki na odległość” programu Teleopieka.
Został przygotowany w związku z ustanowieniem przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej programu wsparcia finansowego gmin w 2023 roku „Korpus Wsparcia Seniorów” ze środków pochodzących z dotacji celowej budżetu państwa (przy 20% udziale środków własnych gminy).
Osoby zainteresowane skorzystaniem z programu osłonowego proszone są o bezpośredni kontakt do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kolbudach.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Staromłyńska 1
83-050 Kolbudy
tel. 58 682 72 89
Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2023
Gmina Kolbudy informuje, że pozyskała dofinansowanie w ramach Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023 w wysokości 208 860,30 zł ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, których adresatami są:
1) dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka
w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
2) osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie:
Osoby, które są zainteresowane udziałem w Programie, proszone są o złożenie kompletu dokumentów do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023. Kartę zgłoszenia do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2023” wraz z kopią orzeczenia oraz klauzulą informacyjną RODO przyjmowane są w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kolbudach.
Osoby, które zostaną zakwalifikowane do Programu, otrzymają informację o zakwalifikowaniu do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023. Wszystkie osoby, które nie zakwalifikowały się do Programu, znajdą się na liście rezerwowej.
Przyznając usługę oraz ilość godzin asystencji osobistej GOPS bierze pod uwagę osobistą sytuację osoby niepełnosprawnej, z uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności Uczestnika Programu. Limit godzin przysługujących na jednego Uczestnika zgodnie z zapisami Programu wynosi nie więcej niż:
a) 840 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;
b) 720 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
c) 480 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;
d) 360 godzin rocznie dla:
W godzinach realizacji usług asystencji osobistej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r., o pomocy społecznej, inne usługi finansowane w ramach Funduszu Solidarnościowego lub usługi analogiczne finansowane z innych źródeł.
Usługi w ramach Programu będą świadczone nieodpłatnie.
Szczegółowe informacje na temat Programu można uzyskać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kolbudach ul. Staromłyńska 1, tel. 058 682-72-89 wew. 10 i 11
„Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2023
Źródło finansowania:
Program finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Cele projektu:
Celem zadania jest zapewnienie dostępności do usług asystenta tj. wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych.
Projekt ma na celu poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych, w szczególności poprzez umożliwienie im jak najbardziej niezależnego życia, zapewnienie wsparcia oraz pomocy adekwatnej do potrzeb. Umożliwia również zaangażowanie osób niepełnosprawnych w wydarzenia społeczne, kulturalne, rozrywkowe lub sportowe itd.
Grupa docelowa:
Program adresowany jest do:
Wnioskodawca:
Gmina Kolbudy
Realizator:
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolbudach.
Środki finansowe, wysokość dofinansowania:
Całkowita wartość zadania: 208 860,30 zł
Termin realizacji:
Termin rozpoczęcia realizacji projektu: IV 2023
Termin zakończenia realizacji projektu: 31.12.2023
Biuro Programu:
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Staromłyńska 1
83-050 Kolbudy
telefon: 58 682 72 89
Koordynator projektu: Monika Cherek
83-050 Kolbudy
ul. Staromłyńska 1
tel. 58 682 72 89
gops@gopskolbudy.pl
Masz dodatkowe pytania?
Skontaktuj się z nami:
Nasze projekty:
Znajdujesz się w obszarze:
Projekty unijne
83-050 Kolbudy
ul. Staromłyńska 1
Adres e-mail:
gops@gopskolbudy.pl
tel. 58 682 72 89
fax. 58 692 09 92
Godziny pracy: Poniedziałek 7:30 - 17:00 / Wtorek, Czwartek, Piątek 7:30 - 15:00 / Środa 7:30 - 15:30
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolbudach z siedzibą przy ul. Staromłyńskiej 1, (83-050) Kolbudy, NIP: 5932269921, REGON: 192471236, tel. kontaktowy: 58 682 72 89, e-mail: gops@gopskolbudy.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione. Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz). Realizacja: Plutowski.pl